1927 Canadian Singles Horseshoe Pitching Championships
November 21-24, 1927 • Royal Winter Fair
Total entry: ...
William R. Struthers Marvel of the Meet
First Canadian doubles champions
Doubles: Losers’ score
1. William R. STRUTHERS & Walter KANE, Sarnia
2. Norman BROWN & William COULTER, Toronto 22-50
3. Gordon NASH & Frank NASH, Stoney Creek 48-50
3. other semi-finalist team unknown
5. J. AITCHISON & Alex GARDINER, Sarnia
5. P.C. ELLIOT & P.C. YOUNG, Toronto
Note: According to a 1930 Observer article, 132 teams entered in 1927,
including at least one from Manitoba (Fred and Arthur Orchard) and three players from
Saskatchewan (Lawrence Foulds & H.F. Spence, Langmeade and Saskatoon’s Frank Stephens).
Except for Stephens, we don’t know if they participated.
The list of contestants for 1927 (128 teams)
As announced in The Globe Nov. 21 and 22
The draw for the first 60 teams (from Toronto) that began Monday Nov. 21 Results
H.W. Day and Dan McPhee (80) v. Leonard Halcombe and R. Kent (81). 21-7, 21-12
W. Howell and A.R. Wilson (84) v. H. Stoner and J. Dobson (83) 20-21, 21-15, 22-20
H. Taylor and F. Wilkes (86) v. J. Kleiger and H. Middaugh (85) 24-17, 21-6
F. McLean and H. Hobbs (87) v. W. R. Falla (Falls) and A. Martin (88). 21-12, 21-8
W. Lane and H. Stitt (119) v. H. Stananought and R. Fee (89) 21-7, 21-6
A.H. McKinnie and A. Fink (90) v. A. Dyer and N. Cohen (91). 21-13, 23-13
A.E. Rowcliffe and W. Anthony (120) v. D. Harcus and D. Patterson (92) 21-20, 21-15
N.J. Brown and W. Coulter (95) v. John A. Wilson and F.H. McLean (93) 22-3, 15-23, 24-6
H. Ellis and G.H. Rogers (96) v. W.E. Ross Jr. and W.E. Ross Sr. (121) 22-12, 21-11
W.J. Scott and W.G. Scott (124) v. George Hill and William Hill (125). 19-22, 22-20, 21-12
F.J. Lappin and J.F. Torpey (55) v. George G. Duncan and F. Fell (53) 21-4, 21-14
Robert Reid and Fred Burrows (56) v. S.L. Wallis and Cecil Gower (54) 21-9, 21-18
W. Bateman and O. Bateman (66) v. F. Braiser and B.H. Dunn (112).
E. Smith and F. Cole (115) v. N. Bains and J. Hogan (114) 22-19, 21-13
P.C. Young and P.C. Elliott (118) v. A.D. and A.G. Moorecroft (79) 21-14, 13-21, 21-11
D.G. Jackson and M.A. Searway (42) v. W. McGurkin Jr. and A. Canning (32) 22-8, 21-17
James Smith and W.D. Bowles (77) v. Arthur Wiles and Edward Johnston (78) 21-12, 23-12
J.G. Johnston and A. Brown (71) v. W. Jones and G. Mattison (76). 21-14, 21-14
H.C. Watts and F. McLeod (67) v. George Wright and E. Beitz (69) 24-2, 21-9
W.A. Gammage and G. Beatty (60) v. D. Adams and S. Pollock (63) 22-7, 14-21, 24-7
Milton Burrows and J. Fewster (36) v. J.R. Wilson and H.J. Kirby (23) 21-7, 22-7
Charles Sallie and A. Thornbeck (27) v. J. Hill and Charles McCarthy (33). 18-22, 21-7, 21-24
C.E. Glover and R. Corby (29) v. Dr. J. Hackett and N.J. McEwen (28) 21-19, 23-9
L. Rapley and H. Diplock (3) v. J.G. Blakey and A.M. Parkhouse (39). 23-13, 24-12
J. McTier and Charles Woodward (48) v. G.F. Carruthers and A.J. Carruthers (31) 21-7, 23-1
Thomas Hayes and Ben Stokes (11) v. R. Gould and F. Smith (12). 14-21, 23-14, 22-12
W. Follett and G.S. Davis (18) v. Albert Sperring and C.M. Gregory (13) 21-11, 21-17
J.A. Williams and J. Black (14) v. W. McCullough and G. MacDonald (19). 21-9, 21-9
Charles Edgeley and H. Dusseau (20) v. J.M. Steele and J.A. Leslie (15) 21-7, 21-12
F. Gallagher and T. Gallagher (16) v. G.A. Sheppard and D. Sheppard (21). 22-7, 21-7
J. Howie and R. Hall (129) v. Thomas Spillett and George Hordge (117) 16-23, 21-15, 22-8
The draw for the second group (mostly from outside of Toronto), began Nov. 22, 1927.
Joseph Murphy, Thomas Murphy (108) v. Don Coyne, Dr. Coyne (109). 108
W.A. Mollay, W.J. O'Brien (3) v. Thomas Morrison, William Rycroft (110) 3
H.S. Smith, J. Major (100) v. Robert Burns, H.G. McLean (98) 100
M.A. Tretheway, Louis Shapiro (103) v. G. Hough, J. Ander (101) 103
E.J. Caise, W. Green (104) v. William Steel, William Samier (105). 104
P.H. Johnston, C. Matthews (106) v. R.M. Johnston, J.J. Johnston (107). 106
H.M. Doyle, J.E. Doyle (8) v. George Hill, James Dickson (2). 8
Edward Smith, D. Craig (25) v. Thomas Scott, F.J. McDowell (4). 25
Alexander Dickson, John Dickson (6) v. J. D'Arcy, G. Rogers (5) 6
Clifford Kendall, W. Cook (10) v. J.C. Allen, W.A. Byers (7) 10
J.D. Hammond, Frank Moore (126) v. F.N. Stafford, L.R. Albertson (12).
Thomas Hill, Charles Stringer (128) v. Walker, Welsh (129). 128
John Miller, W.J. Struthers (43) v. J.L. Vassar, F. Stevens (37) 43
G. Hunter, W. Hunter (35) v. J.E. Smith and partner (38). 35
Murphy, Pareton (40) v. R.H. Allen, A. Allen (41). 40
H. Holden, G.W. Holden (45) v. C.W. Nash, R.C. Miller (46). 45
J. Richardson, O.C. Richardson (73) v. D. L. Stouffer, A. Hoover (47) 73
L. Johnston, E.K. Hampson (75) v. R. J. Roberson, D. B. Campbell (71). 75
Ward Cole, W.E. Rossell (72), v. F. Steele, E. MacDonald (57). 72
Dr. A.J. Buchanan, N. Potter (59) v. P.H. Schweyer, A. Absolom (58) 59
H. Clendenning, J. Neely (Nicoly?) (62) v. E.F. Ramsay, Robert Mackill (61) 62
J. Aitchison, W. Kane(Gardiner) (44) v. Team from Grand Valley H.S.P. Club (64) 44
Fred Orchard, A.C. Orchard (70) v. O. Seller, E. Dudgeon (49).
John Mitchell, Harry Wright (51) v. J.W. Milligan, G.W. McAteer (K.Kearns) (30) 51
Fred Elliott, C.W. Banting (52) v. team from Grand Valley H.S.P. Club (65). 52
H. Banting, O. Whitesides (111) v. P.B. St.John, J.E. Williams (116).
E. Brown, A. Petch (94) v. W. Archer, A.E. Archer (82) 94
L. Foulds, H.F. Spence (97) v. J. Keenan and partner (123).
J.M. Hunter, F.M. Hunter (102) v. Thomas Cowan, Melville Staples (39) 102
S.H. Rutledge, W.G. Porter (1) v. Russell Fried, Ralph Fried (130) 1
J.W. McKinney, Archie McKinnon (9) v. E.K. Reiner (E.M. Heiner), Walter Cook (17). 9
Gordon Nash, Frank Nash (22) v. L. Lickman, B. Lickman (24). 22
Bruce Guyatt, Cecil Martin (26) v. Harry Hook, Peter Hook (34). 26
Note: Almost every first round results were found. For the first group, the scores of the best
of three series is available, while for the second group we indicated the number of the winning team, generally listed first anyway.
We miss results of 5 matches, but two “strange ones” are listed next column.
There were definitely a few changes in the draw once the competition started.
J. Aitchison was paired with Gardiner (team #44) while Kane was paired with Struthers (#43).
Beatty (#60) played with Bentley instead of Gamage.
First round matches involving “new’ or ‘last minute changes” teams:
H. Banting and O. Whitesiders defeated W.A. Gaminage and C.McKinnon
R. S19-21, 22-12, 21-16
Results of the second round were partially given:
Second round matches (partial):
2 McLean and H. Hobbs defeated H. Taylor and F. Wilkes 22-18, 21-7
3 H. McKinnie and A. Fink defeated W. Lane and H. Stilt 21-18, 21-17
4 N.J. Brown and W. Coulter defeated A. E. Rowchife and W. Anthony 21-7, 21-5
5 N. Ellis and G.H. Rogers defeated W. J. Scott and W.G. Scott 21-5, 22-14
6 R. Reid and F. Burrows defeated F. Lappin and J. Tarpey 21-4, 21-20
8 P.C. Young and P.C. Elliott defeated D.G. Jackson and M.A. Searway 21-18, 21-9
9 J. Smith and W.R. Bowles defeated J. G. Johnston and A. Brown 21-8, 22-11
10 H.C. Watts and another defeated J. Bentley and G. Beatty 18-26, 21-16, 22-12
11 M. Burrows and J. Fewster defeated D. Sallie and A. Thornbeck 21-10, 23-13
12 L. Rapley and H. Diplock defeated E. Glover and R. Corby 15-25, 22-18, 21-7
14 J.A. Williams and J. Black defeated W. Follett and C. Davis 22-20, 21-15
24 J. and O. C. Richardson defeated H. Holden and G.W. Holden 21-17, 13-23, 21-16
Fortunately for us, 15 of the 16 third round matches were reported. The way they were set, it enables us to picture the large knock-out draw as follows (and also to figure out which team they beat in the second round):
Third Round (winners getting into the top 16)
1 unknown
2 N.J. Brown and W. Coulter defeated McKinnien and A. Fink 27-9, 21-19
3 N. Ellis and G.H. Rogers defeated R. Reid and Fred Burrows 22-11, 21-15
4 P.C. Young and P.C. Elliott defeated E. Smith and F. Cole 19-21, 21-13, 21-18
5 James Smith and W.B. Bowles defeated H.C. Watts and F. McLeod 21-3, 22-16
6 L. Rapley and H. Diplock defeated M. Burrows and J. Fewster 13-23, 21-5, 21-5
7 J. A. Williams and J. Black defeated T. Hayes and Ben Stokes 21-17, 20-21, 21-10
8 J. Murphy and T. Murphy defeated G. Edgeley and H. Dusseau 21-9, 14-21, 22-19
9 H.S. Smith and J. Major defeated M. A. Trethewey and Louis Shapiro 21-18, 21-17
10 H.M. Doyle and J.E. Doyle defeated Ed. Smith and D. Craig 21-9, 22-19
11 W. Kane and W.J. Struthers defeated P. Allen and J. Dickson 22-3, 24-5
12 J. Richardson and O.C. Richardson defeated O. Roche and T. Newall 21-9, 22-15
13 Dr. A. J. Buchanan and N. Potter defeated J. Johnston and E.K. Hampson 21-13, 21-10
14 J. H. Aitchison and A. Gardiner defeated J. Mitchell and Il. Wright 23-20, 21-14
15 E. Brown and A. Petch defeated J. M. Hunter and G.M. Hunter 21-12, 21-18
16 G. Nash and F. Nash defeated J. W. McKinney and A. M. McKinnon 21-16, 22-11
Back to Main Page