1968 Canadian Singles Horseshoe Pitching Championships
August 17, 1968 • CNE, Toronto
Total entry: 64
AA Class: W-L R%
1. Elmer HOHL, Wellesley, Ont. 7-0 80.2
2. Ken SMITH, Monkton, Ont. 5-2
3. Ross STEVENSON, New Hamburg, Ont. 5-2
4. Robert RIEHL, New Hamburg, Ont. 4-3
5. Gerry ROEDER, Waterloo, Ont. 3-4
6. Wilbert SCHUETT, Guelph, Ont. 2-5
7. Clayton NEEB, Wellesley, Ont. 2-5
8. Garnet BANKS, Toronto, Ont. 0-7
A Class:
1. George BOA, Hensall, Ont. 6-1
2. Horace SALT, St.Paul, Ont. 5-2
3. Jack (or John?) NEWTON, Toronto, Ont. 4-3
4. James NEWTON, St.Catherines, Ont. 4-3
5. Harold LEIS, Wellesley, Ont. 3-4
6. Walter PASCOE, Clairmont, Ont. 3-4
7. Bob CHRISTON, Toronto, Ont. 2-5
8. Frank CORBIN, Hamilton, Ont. 1-6
B Class:
1. Roy McLAUGHLIN, Nestleton, Ont. 8-1
2. Jim McGUIGAN, Toronto, Ont. 6-3
3. Logan CRUISE, Midland, Ont. 6-3
4. Roy HORE, Welland, Ont. 5-4
5. Frank JONAS, Conestogo, Ont. 5-4
6. Ernie THOMPSON, St.Catherines, Ont. 5-4
7. Larry MARKLE, Hamilton, Ont. 5-4
8. Al SORRELL, St.Catherines, Ont. 3-6
9. Lloyd MARKLE, Guelph, Ont. 2-7
10. Court KERR, Goderich, Ont. 0-9
C Class:
1. Jerry NEWTON, Toronto, Ont. (age 15) 9-0
2. Paul KNECHTEL, Kitchener, Ont. 7-2
3. Tex ECKERT, Kitchener, Ont. 6-3
4. Ab JOLIFFE, Aurora, Ont. 6-3
5. Dick DICKINSON, Hamilton, Ont. 6-3
6. C. JACKSON, Goodwood, Ont. 4-5
7. Jim HILSON, Kitchener, Ont. 3-6
8. Lloyd ZIEGLER, Hanover, Ont. 2-7
9. Reg SPENCER, St.Catherines, Ont. 1-8
10. Henry BRANDT, Fonthill, Ont. 0-9
D Class:
1. Ed DAVIES, Auburn, Ont. 7-0
2. Bob PILGER, Washago, Ont. 6-1
3. George HARBOSIN, Oakville, Ont. 5-2
4. Al MERRILL, St.Catherines, Ont. 4-3
5. Gordon KALBFLEISCH, Kitchener, Ont. 2-5
6. Rube GODDARD, Toronto, Ont. 2-5
7. Earl GASCHO, Elmira, Ont. 1-6
8. John STUDNEY, Toronto, Ont. 1-6
E Class:
1. Albert WYMAN, Orillia, Ont. 6-1
2. Frank SIMMONDS, Toronto, Ont. 6-1
3. Art WILSON, Hamilton, Ont. 5-2
4. Harold WOLSTENHOLME, Galt, Ont. 5-2
5. Larry HICKY, Toronto, Ont. 3-4
6. Bruno TONEGUZZO, Guelph, Ont. 2-5
7. George HOLTL, Galt, Ont. 1-6
8. Bill STERN, Toronto, Ont. 0-7
F Class (group 1):
1. Jack ANDERSON, Toronto, Ont. 5-0
2. Earl BATTLER, Kitchener, Ont. 4-1
3. Carmen COPLAND, Georgetown, Ont. 3-2
4. Bill CHRISTON, Toronto, Ont. 2-3
5. Frank ELLIOT, Staffa, Ont. 1-4
6. Frank MORGAN, Toronto, Ont. 0-5
F Class (group 2):
1. Harold McLAUGHLIN, Burketon, Ont. 5-0
2. Jim ANDREWS, Georgetown, Ont. 4-1
3. Camille GAUDET, Conestogo, Ont. 3-2
4. John DICKINSON, Hamilton, Ont. 2-3
5. Fred WALKER, Orillia, Ont. 1-4
6. Olaf NELSON, St.Catherines, Ont. 0-5
Junior Boys:
1. Stanley LEIS, Linwood, Ont.
2. Jerry NEWTON, Toronto, Ont.
Back to Main Page