1980 Canadian Singles Horseshoe Pitching Championships
July 18-19-20 • Laurier Park, Edmonton, Alberta
Total entry: 198
Men's A R%P.O. W-L R%
1 Lloyd GEMMELL, Portage La Pr., Man. 62.7 10-2 64.6
2 Gilles JOYAL, St-Hyacinthe, Qué. 64.0 10-3 66.8
3 Fernand THIBEAULT, Sorel, Qué. 55.0 8-4 55.8
4 Walter KINAKIN, Castlegar, B.C. 49.6 7-4 54.7
5 Larry MARKLE, Hamilton, Ont. 53.2 5-5 52.4
6 Irvan FINNIE, Nut Mountain, Sask. 45.9 5-5 52.8
7 Dale SCHAFERS, Calahoo, Alb. 54.5 4-5 57.0
8 Jerry MELISSA, Duncan, B.C. 44.4 4-5 49.1
9 Harvey ROBBINS, Ladysmith, B.C. 4-3 48.9
10 Al ROSS, Regina, Sask. 3-4 52.6
11 Larry GRIFFITH, Barrhead, Alb. 2-5 51.3
12 Bill WEIDNER, Didsbury, Alb. 2-5 51.1
13 Andy DOUVILLE, Delmas, Sask. 2-5 49.3
14 John GRIFFIN, Chilliwack, B.C. 2-5 47.6
15 Jesse BURROWS, Lethbridge, Alb. 2-5 45.9
16 Clair MEYER, Star, Alb. 1-6 42.3
Men's B W-L R%
1 Henry LASLO, Edmonton, Alb. 6-1 51.1
2 Ron NOBESS, Winnipeg, Man. 5-2 49.7
3 Vern TYACHE, Melfort, Sask. 4-3 49.4
4 Clarence HOGGARTH, Barrie, Ont. 4-3 48.6
5 Bill LOSING, Consort, Alb. 3-4 50.0
6 Gil FITZSIMMONS, Willowdale, Ont. 3-4 43.1
7 Vance MONTGOMERY, Drumheller, Alb. 2-5 35.7
8 Clint GLYDON, Charlottetown, PEI 1-6 36.0
Men's C
1 Howard WEITZEL, North Battleford, Sask. 7-0 61.4
2 Chris CAMPION, Edmonton, Alb. 4-3 48.0
3 Bud KNUDSON, Consort, Alb. 4-3 39.7
4 Joe LASLO, Edmonton, Alb. 4-3 38.3
5 Peter FRIESEN, Warman, Sask. 3-4 46.0
6 Ed MURRAY, Delmas, Sask. 3-4 42.3
7 Murray ARMSTRONG, Steinbach, Man. 2-5 41.1
8 Pat DOYLE, Calgary, Alb. 1-6 31.1
Men's D
1 Clayton ENGLISH, Souris, Man. 7-0 63.7
2 Jean GAUTHIER, Victoriaville, Qué. 5-2 57.7
3 Roger VAUGEOIS, Victoria, B.C. 4-3 44.1
4 Peter GUENTHER, Calgary, Alb. 4-3 41.1
5 Glen KIDD, Zeelandia, Sask. 3-4 37.7
6 Tony DESJARDINS, Laurier, Man. 2-5 38.9
7 Gord McLEOD, Barrie, Ont. 2-5 33.3
8 Mel FISHER, Morinville, Alb. 1-6 26.0
Men's E
1 Ed TOLWAY, Vernon, B.C. 6-1 50.0
2 Ed SIEBERT, Red Deer, Alb. 5-2 45.1
3 Alvin NANNINGA, Neerlandia, Alb. 4-3 43.4
4 Jack ADAMS, Saskatoon, Sask. 3-4 42.0
5 Wally POPPLESTONE, Calgary, Alb. 3-4 40.6
6 Ross CROSS CHILD, Standoff, Alb. 3-4 38.0
7 Albert HOFFMAN, Wetaskiwin, Alb. 2-5 36.0
8 Dave HYNNE, Edmonton, Alb. 2-5 35.1
Men's F
1 Allen BRANDSON, Swan River, Man. 6-1 42.0
2 Gordon PRITCHETT, Dixonville, Alb. 5-2 49.1
3 Lloyd REYKLIN, New Wesminster, B.C. 4-3 42.6
4 Hank MAZUR, Edmonton, Alb. 4-3 33.4
5 Casey VANDERLINDEN, Bellevue, Alb. 3-4 40.6
6 Art FOULSTON, High Prairie, Alb. 3-4 37.1
7 Fred KOZAKEWICH, North Battleford, Sask. 2-5 29.4
8 Roy BALDWIN, Morris, Man. 1-6 33.7
Men's G
1 Marvin ELLISON, Raymore, Sask. 7-0 55.4
2 Steve LUMSDEN, Hanna, Alb. 6-1 33.7
3 Arnold HOGG, Didsbury, Alb. 4-3 33.7
4 Lawrence NO RUNNER, Standoff, Alb. 4-3 30.6
5 Art STANTON, Westlock, Alb. 4-3 24.9
6 Leo PAQUETTE, Calahoo, Alb. 3-5 32.0
7 Stan GERRARD, Alb. 2-6 31.4
8 Roy SMITH, Princeton, B.C. 0-7 20.9
Men's H
1 Bill VANDERBURG, Scarborough, Ont. 7-0 55.7
2 Lloyd SMOKE, Roseneath, Ont. 5-2 41.4
3 Gordon BROWN, Westlock, Alb. 5-2 40.9
4 Glenn FISHER, Morinville, Alb. 4-3 40.9
5 Friedel HAESSEL, Hanna, Alb. 3-4 32.9
6 Don SMITH, Winnipeg, Man. 2-5 32.6
7 Ken STEVENSON, Onoway, Alb. 2-5 27.4
8 Colin BUTTS, Victoria, B.C. 0-7 25.1
Men's I
1 Don GRIFFITH, Calgary, Alb. 5-0 38.0
2 Bob HENDERSON, Portage, Man. 4-1 40.4
3 Joe SCHAFERS, Spruce Grove, Alb. 3-2 25.2
4 Jake TOLONEN, Lacombe, Alb. 2-3 32.0
5 Albert BANCO, Hanna, Alb. 1-4 22.0
6 Stu SMOKE, Roseneath, Ont. 0-5 21.6
Men's J
1 Charlie WEITZEL, Edam, Sask. 6-2 32.3
2 Henry SPILCHEN, Yorkton, Sask. 5-3 35.5
3 Pat O'TOOLE, Woodlawn, Ont. 4-3 40.3
4 Henry DEWALD, Edmonton, Alb. 4-3 36.3
5 Art PFEIFFER, Alberta 4-3 34.3
6 Jim LUMSDEN, Hanna, Alb. 3-4 35.7
7 Murray GLENNIE, Calgary, Alb. 3-4 25.1
8 Ivan FISHER, Grandview, Man. 0-7 29.7
Men's K
1 Orval KELTS, Red Deer, Alb. 7-0 50.0
2 Dominic CROSSCHILD, Standoff, Alb. 5-2 39.7
3 Rey HACHEY, Falher, Alb. 5-2 28.0
4 Vern PRITCHETT, Dixonville, Alb. 4-3 34.6
5 Bill KJOS, Alberta 4-3 32.0
6 Keith BENNETT, Grande Prairie, Alb. 1-6 23.7
7 Bob MOODIE, Lethbridge, Alb. 1-6 22.6
8 Harvey RUSSELL, Alberta 1-6 13.7
Men's L
1 John STABLYK, Edmonton, Alb. 6-2 39.5
2 Roy JONES, Cochin, Sask. 5-3 37.0
3 Ray JOHNSON, Camrose, Alb. 4-3 38.6
4 Fernand CHABOYER, Winnipeg, Man. 4-3 37.7
5 Sandy PROULX, Barriere, B.C. 4-3 35.7
6 Ed NELSON, North Battleford, Sask. 3-4 28.0
7 Mike ZAWALSKY, Alberta 2-5 17.4
8 George WILLIAMSON, Barriere, B.C. 1-6 19.1
Men's M
1 Ray BERGREN, Saskatoon, Sask. 7-0 39.4
2 Ed HAIMILA, Edmonton, Alb. 5-2 25.4
3 Bill HOLT, Kitchener, Ont. 4-3 31.4
4 Ralph JEUNE, Wetaskiwin, Alb. 4-3 28.0
5 Ed JAHRAUS, Bentley, Alb. 3-4 25.1
6 Myles LUMSDEN, Hanna, Alb. 3-4 24.6
7 Fred SPILCHEN, North Vancouver, B.C. 2-5 18.6
8 Dennis DOUVILLE, Delmas, Sask. 0-7 11.7
Men's N
1 Rick HAESSEL, Hanna, Alb. 7-1 26.0
2 Ivens REDDON, Carberry, Man. 6-2 22.5
3 Harvey ATKINSON, Stony Mountain, Man. 5-2 27.1
4 Frank HUGHES, Kitchener, Ont. 4-3 26.6
5 Mike NOBESS, Winnipeg, Man. 4-3 23.1
6 Elmer THIBODEAU, Camrose, Alb. 3-5 11.9
7 Rick NOBESS, Winnipeg, Man. 2-6 9.1
8 John EARHART, Calgary, Alb. 0-7 5.7
Junior Boys' A
1 Will PRANGE, Kitchener, Ont. 7-0 72.1
2 Colin FINNIE, Nut Mountain, Sask. 5-2 63.2
3 Tim MABLEY, Dixonville, Alb. 5-2 61.9
4 Kevin KOZAKEWICH, North Battleford, Sask 5-2 61.2
5 Bill STEVENSON, Calgary, Alb. 2-5 44.2
6 John MABLEY, Dixonville, Alb. 2-5 42.5
7 Kevin FISHER, Grandview, Man. 1-6 43.2
8 Rick CAMPION, Edmonton, Alb. 1-6 42.4
Junior Boys' B
1 Brian FRIESEN, Warman, Sask. 7-0 46.9
2 Barry MEYER, Star, Alb. 6-1 49.7
3 Shawn LARSON, Wanham, Alb. 4-3 35.4
4 Terry SPILCHEN, Yorkton, Sask. 4-3 29.1
5 Randy FISHER, Grandview, Man. 3-4 31.1
6 Pat MEYER, Star, Alb. 2-5 34.0
7 Jim GRIFFITH, Alberta 1-6 19.7
8 James ELLISON, Raymore, Sask. 1-6 16.0
Senior Men's A R% P.O. W-L R%
1 Ken DRURY, Sarnia, Ont. 58.2 11-0 55.2
2 Bert JAMESON, Victoria, B.C. 49.0 10-3 50.8
3 Neil CHREST, Sundre, Alb. 46.4 7-3 45.5
4 John STUMPH, Yorkton, Sask. 44.2 7-4 46.0
5 Gene SQUIRES, Saskatoon, Sask. 39.6 5-5 40.2
6 Roy HORE, Welland, Ont. 38.1 5-4 34.8
7 Jack BROWNE, Morris, Man. 29.1 5-3 35.1
8 Henry PUFF, North Battleford, Sask. 37.5 4-4 35.3
9 Ted PARK, Edmonton, Alb. 3-4 31.2
10 Fred CROY, Stonewall, Man. 2-4 19.8
11 Harold SLINGER, Red Deer, Alb. 2-5 20.3
12 Harry HUSER, , Alberta 1-5 20.7
13 Tom LOZA, B.C. 1-6 20.1
14 Stan DAHL, Burnaby, B.C. 0-6 12.4
15 Jake HOFFMAN, North Battleford, Sask. 0-7 15.3
Women's A Final Results R%P.O. W-L R%
1 Myrna KISSICK, Caroline, Alb. 59.5 9-4 55.8
2 Eileen KOZAKEWICH, N. Battleford, Sask. 58.7 7-5 55.5
3 Lil REDDON, Carberry, Man. 49.5 7-5 48.9
4 Mary ARCHER, Scarborough, Ont. 52.1 8-3 57.6
5 Sheila McGRATH, Scarborough, Ont. 58.3 7-3 61.3
6 Wilma LARSON, Wanham, Alb. 43.1 5-5 45.3
7 Shirley Ann FISHER, Grandview, Man. 44.5 6-3 55.7
8 Alice HICKMAN, Victoria, B.C. n/a 6-3 46.9
9 Margaret MURRAY, Delmas, Sask. 3-4 51.2
10 Joan CHABOYER, Winnipeg, Man. 3-4 48.3
11 Betty CHIUPPI, Drumheller, Alb. 3-4 44.1
12 Claudette MOREAU, Victoriaville, Qué. 2-5 53.7
13 Mary TEICHROEB, Saskatoon, Sask. 2-5 44.1
14 Michelle DOUVILLE, Delmas, Sask. 2-5 39.5
15 Jean NOBESS, Winnipeg, Man. 1-6 41.0
16 Laverne PETERSON, Grande Prairie, Alb. 0-7 35.8
Women's B
1 Ruby FINNIE, Nut Mountain, Sask. 7-1 50.0
2 Violet ELLIOTT, Carberry, Man. 6-2 45.8
3 Eve VANDERLINDEN, Bellevue, Alb. 5-2 44.9
4 Margaret JOHNS, Grande Prairie, Alb. 5-2 42.9
5 Mary HACHEY, Falher, Alb. 3-4 33.1
6 Shirley SPILCHEN, Yorkton, Sask. 2-5 27.7
7 Odelia DESJARDINS, Laurier, Man. 1-6 22.6
8 Florence MORTON, Cochin, Sask. 0-7 26.3
Women's C
1 Barbara DOUVILLE, Delmas, Sask. 7-0 50.9
2 Tina FRIESEN, Warman, Sask. 6-1 45.7
3 Sharon ELLISON, Raymore, Sask. 5-2 35.3
4 Florence BANCO, Hanna, Alb. 3-4 35.9
5 Joy BENNETT, Grande Prairie, Alb. 3-4 28.9
6 Shirley LUMSDEN, Hanna, Alb. 3-4 24.0
7 Joanne KUTNEY, Edmonton, Alb. 1-6 24.0
8 Cathy PUFF, North B'ford, Sask. 0-7 16.0
Women's D
1 Doris STABLYK, Edmonton, Alb. 9-0 34.9
2 Ann THOMAS, Princeton, B.C. 7-2 37.6
3 Kelly ROSS, Regina, Sask. 7-2 33.5
4 Phyllis DAHL, Burnaby, B.C. 7-2 27.8
5 Shirley VAUGEOIS, Victoria, B.C. 4-5 19.8
6 Elsie JAMESON, Victoria, B.C. 4-5 18.4
7 Minnie OLIVER, Carberry, Man. 3-6 17.9
8 Debra GRANT, Edam, Sask. 2-7 16.7
9 Yogi POPPLESTONE, Calgary, Alb. 1-8 14.4
10 Betty REYKLIN, New Westminster, B.C. 1-8 10.7
Junior Girls' A
1 Janice ROSS, Regina, Sask. 6-1 37.5
2 Marlene WEITZEL, Edam, Sask. 5-2 33.9
3 Yvette WEITZEL, Edam, Sask. 3-3 25.9
4 Lynda GUENTHER, Calgary, Alb. 2-4 28.8
5 Rhonda VANDERLINDEN, Bellevue, Alb. 2-4 28.7
6 Marilyn TEICHROEB, Saskatoon, Sask. 2-4 22.9
7 Angela DUDA, Calgary, Alb. 2-4 22.4
Back to Main Page